Tadeusz stworzony został z piany morskiej i słońca na brzegu morza egejskiego. w czasie, gdy Elektrion, syn Pterelaosa wybrał się na podbój Myken, zostawił samą w swym pałacu w Teleboi córkę swą Alkmenę. Ostrzegał ją przed tafijczykami, poddanymi króla Eliady, którzy mogli wykorzystać słabość państwa Elektriona, gdy ten był na wyprawie wojennej. Alkmena nudziła się sama w pałacu. Nie byli w stanie rozbawić ją czarni nubijczycy, którzy do perfekcji mieli opanowane sztuki z ogniem czy frygijczycy zaklinający węże.
Autor: Cezary Stopyra
Uprzejmie informuję, że Zarząd Funduszu na posiedzeniu w dniu dzisiejszym, po rozpatrzeniu Pana podania z dnia 09.10.2007 podjął decyzję o przyznaniu Panu jednorazowego stypendium w wysokości 4000., (cztery tysiące złotych)
na napisanie nowego utworu literackiego.
Autor: Andrzej Kusmierczyk Sekretarz Funduszu
Kochany Tadziu! Przezacność Pełen Portosie!
Wybacz mi, żem Ci głupią kartkę wysłał, bo miejsca na tym świecie jest dość nie tylko dla Ciebie, mnie i innych Bożych Szaleńców. Napisałem dwa wierszyki do tych kamyczków i tyle... Świat wokół zwariował! Pisz co uważasz, co chcesz i z kim Ci się opowiadaw komitywę wchodź bez pytania o zgodę nie musisz pytać, nawet najmilszego drania!
Kto pierwszy, kto drugi, to wszystko nic nie warte, miałem słabszą chwilę, ale gdyby Tobie skakali po łbie, jak mnie co dzień, np. wczoraj od 14:45 do 22:00 gdzie dorośli balangowali cicho, ale wpuścili z 3 rodziń dzieciarnie do pokoju, która inspirowana przez nich skakała mi po suficie, Grała w piłkę, hurkotała ile wlezie...
Autor: Andrzej Grabowski
Drogi Nadrotmistrzu Lubelskich Ułanów! Drogi Tadeuszu!
Piszę ten list, bowiem tak wspaniałego Prezentu, jak Twoje "Kolędy" nie wypada i nie wolno skwitować zdawkowym "dziękuję", mailowym czy telefonicznym. Pomysł tomiku - znakomity, realizacja - jeszcze lepsza, kolędy piękności wielkiej, "kossaki" z tekstem współgrają idealnie.
Autor: Stanisław M. Jankowski
Drogi Artysto!
Dużo słońca w kapeluszu, wiosennego humoru i niekończącego się optymizmu Tobie i Twoim najbliższym na święta Wielkiejnocy przesyła
Artur z Rodziną
Autor: Artur z Rodziną
Szanowny i Drogi Panie Tadeuszu!
Serdecznie dziękuję za przekazanie mi nagrania twórczości poetyckiej o wyróżniającej się formie i o tak bliskiej mi treści. Przyjmuję z wdzięcznością i z poczuciem wyróżnienia.
Pan
Tadeusz Kwiatkowski-Cugow
Lublin
Drogi Tadziku,
znowu podsyłam Ci kolejne zdjęcia. Jak się okazuje mam ich co niemiara (lub jak kto woli: od jasnej cholery), a przecież nie zdołałem jeszcze przejrzeć wszystkich. Dopiero teraz dostrzegam, jaka to wielka sprawa ta fotografia cyfrowa.
Autor: Andrzej Dębkowski
Drogi Tadziku,
Na zbliżające się Święta pragnę złożyć Wam życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu i radości. Życzę Wam także Świąt białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, pełnych niespodzianek prezentów.
Autor: Andrzej Dębkowski
Drogi Mistrzu!
Ręka mi drży kiedy piszę te słowa! Niech gwiazdy sprzyjają Tobie i Twoim najbliższym,
a Pan Bóg nadal ma Cię w swojej opiece.
Autor: Artur z Rodziną
Departament Sztuki i
Promocji Twórczości
Naczelnik Wydziału ds. Funduszu Promocji Twórczości
Elżbieta Kroszczyńska
Szanowny Panie,
z przyjemnością informuję, że otrzymał Pan kwotę 3000 zł (brutto) z Funduszu Promocji Twórczości.
Autor: Elżbieta Kroszczyńska
Autor: Przewodniczący Rady Miasta Rypina mgr inż. Janusz Tyburski
Komitet Organizacyjny "IX Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych - Łęczna 2006" ma zaszczyt zaprosić Pana do udziału w Festiwalu i przyjęcia funkcji Jurora Komisji Konkursowej.
Autor: Dyrektor Centrum Kultury Eugeniusz Misiewicz
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia są okazją do refleksji nad uciekającym czasem, nad tym, co jeszcze można dobrego zrobić dla innych...
Autor: Andrzej Dębkowski
Hej!
Miglancu ze Stodólnej!
Mistrzu Pióra i Słowa!!
Najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, radości, pogody ducha, nieustającej weny twórczej, rodzinnego ciepła na te Święta Bożego Narodzeniai NOwy 2006 rok, Tobie i Twoim Najbliższym przesyła
Artur z Rodziną
Autor: Artur z Rodziną
Studio Historii Mówionej Polskiego Radia Lublin i Stowarzyszenie Miłośników Historii Mówionej mają zaszczyt zaprosić Pana Tadeusza Kwiatkowskiego-Cugowa na V sesję Radiowej Akademii Historii Mówionej która odbędzie się 6 pażdziernika 2005 r. godz. 17.00 w Studiu im. Z. Stepka PR Lublin
Autor: Polskie radio Lublin
Zarząd Lubelskiego Towarzystwa Cyklistów ma zaszczyt zaprosić Pana Tadeusza Cugow-Kwiatkowskiego na "II Mistrzostwa Lubelskiego Towarzystwa Cyklistów w jeździe indywidualnej na czas", któe odbędzie się w dniu 18.09.2005 roku o godzinie 11:00.
Autor: Lubelskie Towarzystwo Cyklistów Jerzy Witeska
DROGI, WIELKI
TADEUSZU ... W KAPELUSZU!!
"Stodólną 40" udowodniłeś, że urodziłeś się POETĄ! Poetą, pisarzem, jajcarzem, człowiekiem o wrażliwej duszy, sercu, niebywałej wręcz kochliwości, znawcą pięknych kobiet, fizycznym robolem pijącym z gwinta, bywalcem salonów, pechowcem, szczęściarzem bramkarzem i znawcą młodzieńczych pieszczot. Ile z tego wszystkiego pozostało w Tobie po dziś dzień? Znając Cię, wprawdzie krótko, wnioskuję, że wiele. Żeś człek o nieskomplikowanej konstrukcji psycho-fizycznej, bo jakże inaczej tłumaczyć trwanie, przy takim Wariacie, szanownej Pani Kurator?
Autor: Artur
Drogi Tadziku.
Dzięki serdeczne za piękny wiersz. Dziękuję serdecznie za to, że w nawale codziennych zajęć znajdujesz chwilę pamięci dla mnie.
Bardzo sobie cenię Twoją przyjaźń!! Cenię Ciebie też jako twórcę!
O humorze już nie wspomnę, bo ratuje mi życie przed Smutkiem, który jest we mnie mocno rozkrzewiony.
Autor: Helenka
Parafia p.w. Św. Stanisława Kostki i Węgierski Instytut Kultury serdecznie zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy Ks. Lajos Bajcsy grafika
Autor: Parafia p.w. Św. Stanisława Kostki i Węgierski Instytut Kultury
Geza Cseby - pisarz, poeta, tłumacz i historyk literatury. Syn Polki i Węgra urodzony w 1947 roku w Keszthely. W swoim rodzinnym mieście kieruje Centrum Kulturalno-Oświatowym im. Karolya Goldmarka. Jest autorem prac z zakresu historii literatury, które publikuje na łamach pism literackich oraz w antologiach. Posiada również znaczny dorobek translatorski i wydawniczy. w 2003 roku ukazała się obszerna antologia poezji polskiej zatytułowana XX. szazadi lengyel koltok. Az egbolthajfonatai. Poeci polscy XX wieku. Warkocze niebios. Autorem wyboru i przekładu zamieszczonych w niej wierszy jest Geza Cseby. W 2003 roku otrzymał na Węgrzech tytuł "Polonusa Roku".
Autor: Węgierski Instytut Kultury w Warszawie
Szanowny i Wielki Artysto!
Drogi Tadeuszu!
Spokojnych, radosnych i rodzinnych świąt, smacznego jajka, mocnego ... i wykwintnej nalewki życzy, wciąż dobrze o Tobie myślący Artur z Rodziną
Autor: Artur z Rodziną
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie
Szanowny Pan
Tadeusz Kwiatkowski - Cugow
Z okazji Jubileuszu 60 - lecia Naszej Szkoły składam Panu bardzo serdeczne podziękowania za prowadzenie głównych uroczystości.
Autor: Zbigniew Trochimiuk
O moim pierwszym zakochaniu
Na skrzydłach miłości
wznoszę się ku górze.
Nagimi stopami
dotykam wciąż nieba.
Na twarzy mej strumyk
Szemrzący Twe imię.
W dłoni bukiet kwiatów
Z łąki zwanej szczęściem.
Autor: Aneta Kłudka
Istvan Csaplaros (1910-1994), badacz polsko-węgierski związków kulturalnych i historycznych, autor wielu tomów studiów komparystycznych oraz kilkuset artykułów, szkiców, przyczynków i recenzji. Główny współtwórca Katedry Filologii Węgierskiej Instytutu Kultury, przez kilka dziesięcioleci związany z obiema tymi placówkami. Był pełnym entuzjazmu badaczem, nauczycielem akademickim, prelegentem, popularyzatorem literatury węgierskiej w Polsce i polskiej na Węgrzech. Służył swą pracą obu narodom, obu społeczeństwom.
Autor: Węgierski Instytut Kultury
Mam zaszczyt zaprosić na uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej im. Władysława St. Reymonta (X edycja)
Laureatami Nagrody są:
Pan Witold Zalewski w kategorii "Za twórczość całego życia"
Pan Ryszard Kapuściński za "Lapidarium V" w kategorii"Za książkę roku 2002"
Autor: Prezez Związku Rzemiosła Polskiego Przewodniczący Jury Nagrody Literackiej im. Wł. St. Reymonta
Drogi Mistrzu!
Z duża satysfakcją, zainteresowaniem, w wielu miejscach ze wzruszeniem, zarówno Żona jak i ja, przeczytaliśmy "Piotropolis" i cieszymy się, że tę pracę, z Twoim, Mistrzu, autografem, możemy włączyć do naszego, księgozbioru. Ja czytałem też z zazdrością, bo sam, prosty wyrobnik pióra, staram się pisać, jak mogę, ale dobry Pan Bóg, obdzielając talentem, dał jednym (np. Tobie) wiele, a mnie tylko trącił mimochodem.
Autor: Stanisław M. Jankowski
Do indeksu "ulic literackich" - Starego Arbatu, Krupniczej, Saint Germany i innych - doszła ulica Stodólna. Nic o niej nie wiedzieliśmy, tak jak mało wiedzieliśmy o Tadeuszu Kwiatkowskim-Cugowie.
On autor neoklasycystycznycy wierszy, on, ostatni potomek bohemy spinający swoim wizerunkiem ogromną przestrzeń polskiej tradycji kulturalnej - od Zagłoby w kontuszu po Ferdynanda Joroszyego we fraku on facecjonista i satyryk, sięgnął właśnie teraz do obrazu najbardziej chronionego, prywatnego, drzemiącego w archiwaliach młodości.
Do włocławka, swego rodzinnego miasta, które nagle - jak się okazuje - weszło w rolę jeszcze jednego genius loci; miejsca kołyski, miejsca-matecnika.
Autor: Leszek Żuliński
Kochani, Marysiu i Tadeuszu
Jeszcze raz z ogromnym wzruszeniem przeczytałam Twoje słowa, Tadeuszu. To bardzo piękny tekst. Dziękuję.
Autor: Marysia
Szanowny Pan
Józef Poterucha
Dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki
Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie
Zarząd Oddziału Związku Literatów Polskich w Lublinie popiera wniosek Kolegi Tadeusza Kwiatkowskiego - Cugowa o przyznanie stosownego dofinansowania jego benefisu organizowanego z okazji 40-lecia twórczości literackiej. Kolega Tadeusz Kwiatkowski jest postacią bardzo dobrze zakotwiczoną w środowisku artystycznym. Jego barwna osobowość przydaje kolorytu każdej imprezie literackiej, a kreatywny stosunek do rzeczywistości owocuje nowymi tomami wierszy i prozy.
Autor: Prezes Lubelskiego Oddziału Związku Literatów polskich Marian Janusz Kawałko
Szanowna Koleżanko, Szanowny Kolego!
Potraktuj, proszę, ten list jako głos z otchłani. Nasz Oddział nie ma pieniędzy - nawet na telefon, znaczki, faksy. A mimo to próbujemy żyć, organizować imprezy, spotkania i promocje, płacimy za nekrologi kolegów...
Autor: Związek Literatów Polskich
Toronto 1 marca 2003 r.
Wielce Szanowna Koleżanko Autorko!
Uprzejmie zawiadamiam w imieniu Najwyższej Kongregacji Poetów i Prozaików, przy Międzynarodowym Kongresie Poetów Arcadia, że Twoje opowiadanie Feryje 2003, zostało w całości i przez liczne gremium noblistów i innych koronowanych magów literatury, przeczytane.
Autor: Tadeusz Kwiatkowski-Cugow
Moi drodzy!
Serdecznie Waz pozdrawiam na wstępie i donoszę że mróz nam dokucza a na starość trzeba dużo ciepła i serdeczności otoczenia. Posyłam Wam ostatni nr Życia Włocławka, w którym p. Aleksander okropnie mamę gloryfikuje aż żenująco bo damą nie byłam i chyba nie będę.
Autor: Mama i Babcia z Dziadkiem
Związek Młodzieży polskiej (w stanie spoczynku)
Światowy Kongres Bikiniarzy polskich (w stanie pełnej aktywizacji)
Zdzisław Truskawa I Sekretarz POP w Parku Ludowym (w stanie wskazującym)
Koło Gospodyń Miejskich (w stanie gotowości erogennej)
Grupa Inicjatywna Wolontariuszy i Piewców Polmosu Lublin
Towarzysz Smirnow, Graffabsolut i Markiza Finlandia
serdecznie zapraszają
na IX Bal Cugowa i Jego Przyjaciół pod hasłem Socrealizm Wiecznie Żywy który odbędzie się w dniu 7 lutego roku Pańskiego i Cłopskiego 2003 o godz. 20 w Nowym Grafie w Lublinie. Całkowity koszt zaproszenia 250 zł od pary.
Autor: Związek Młodzieży Polskiej, Światowy Kongres Bikiniarzy Polskich i inni
Drogi Tadeuszu.
Przepraszam za imienne spoufalanie ale spotkanie niedzielne pokazało, że jesteś pokrewną mi duszą o wielkim sercu. Dlatego pozwalam sobie na mówienie po imieniu.
Z góry przepraszam za wszelki chaos i niegramotność literacką tego listu. nie mam czasu na układanie a muszę się podzielić na bieżąco wrażeniami.
Autor: Magdalena Sielicka
Tadeuszu, na szczęście nie Święty
Długo trwało zanim postanowiłem się odezwać spod Smoczej Jamy... Dopiero co był lipiec i grały kapele, a teraz już, za chwilę listopad zapuka do naszych drzwi... Co zdarzyło się w między czasie? Jakimi drogami chodziłem z głową w chmurach i marzeniach? O tym słów parę opowie dzisiejszy list...
Autor: Artur
Kochani moi!
Było wesele a tu już nie długo szukają się chrzciny, zobaczymy się znowuż w gronie rodzinnym, ja balować to balować cieszymy się na spotkanie z Wami.
Autor: Mama i Babcia
(Rzecz o wierszach Ireny Mackiewicz)
Zwykle o mojej pracy z młodymi i starszymi autorami wierszy, spotykam się z próbami ekserymentowania, zmaganiem się z językiem, kombinatoryką metaforyczną, udziwnieniem słowa, wprowadzeniem obcego słowa itp.
Wszystko to służy nieudolnościom warsztatowym, debiutanckim próbom drążenia języka, słowem autorskiego zapisu.
Gdy otrzymałem do recenzji wiersze Pani Ireny Mackiewicz już od pierwszych słów, nabrałem przekonania, że mamy tu do czynienia z Autorem dojrzałym, nie obawiam się użyć słowa poetką, która mimo braku edytorskich notowań zasługuje na najwyższą note.
Autor: Tadeusz Kwiatkowski Cugow
Szanowny Panie,
W roku 1995 Rada Stowarzyszenia Autorów ZAiKS ustaliła teksty nowych zobowiązań organizacyjnych, które zastąpiły dotychczasowy dokument określający zasady realizowania praw autorskich powierzonych Stowarzyszeniu przez twórców.
Autor: Kierownik Wydziału Ogólnoczłonkowskiego Elżbieta Bryła-Krukowska
Z wielką radością przyjąłem zaproszenie na Międzynarodowe Spotkanie Poetyckie, które odbędzie się Chalkidzie w dniach 9-14 maja. Będę na pewno, bo od wielu lat marzyłem o takiej uroczystości.
Od dzieciństwa, dzięki mojemu dziadkowi wileńskiemu poecie, uczono mnie czystego i przejrzystego spojrzenia na Grecję Starożytną, jako krynice najwyższego lotu ludzkiej mądrości, kolebki piękna i doskonałości ludzkiej.
Autor: Tadeusz Kwiatkowski Cugow
Zakończyła się Akcja "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę" organizowana po raz dziewiąty przez Radio Lublin S.A. i Telewizję Polską Oddział w Lublinie.
Autor: Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę
Drogi Tadeuszu
Miłą niespodziankę sprawiłeś mnie swoim listem. Bardzo żałuję, że nie spotkaliśmy się przy okazji spotkań listopadowych poetów. Jarek ni żyje od dwóch lat, więc była szansa bezpośredniego kontaktu, bo jak piszesz byłeś w Gorzowie kilkanaście razy, ale cóż tak widocznie musiało być.
Miło wspominamy spotkanie z Panem. Cieszymy się, że podzielił się Pan z nami swoimi refleksjami. Wykorzystamy cenne rady w codziennym życiu. Postaramy się dostrzegać piękno otaczającego nas świata...
Autor: Uczniowe klasy 3b ze Szkoły Muzycznej w Lublinie wraz z wychowawcą
Tegoroczna, XXX Warszawska Jesień Poezji odbędzie się w dniach 11-14 października. Honorowy patronat nad imprezą objęła pani Jolanta Kwaśniewska.
Ze względu na jubileuszowy charakter chcemy, aby nasza impreza była ważnym wydarzeniem literackim w wymiarze krajowym i zagranicznym, aby miała atrakcyjny program i aby jej uczestnicy mogli się spotkać z liczną publicznością Warszawy i Mazowsza.
Autor: Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Krzysztof Gąsiorowski
Szanowny Panie,
23 kwietnia 2001 roku, w ramach ogólnopolskiej akcji promocyjnej dotyczącej nowej matury, odbędzie się w Lublinie próba nowego egzaminu maturalnego. Język polski lub matematykę (do wyboru) zdawać będą uczniowie przedostatnich klas szkół średnich, studenci, nauczyciele i dyrektorzy, a także ludzie nauki, osoby ze świata polityki, biznesu, mediów, artyści i urzędnicy z naszego województwa.
Autor: Lubelski Kurator Oświaty Wojciech Żukowski
Mój Przyjacielu
W załączniku przesyłam Ci Gazetę, o którą prosiłeś. Mam nadzieję, że przyda Ci się w celu podjęcia dobrej decyzji.
Od naszej ostatniej rozmowy telefonicznej nie zaszły w moim życiu istotne zmiany, poza tym, że dziś idą napić wódki z moim kolegą Cezarym Wilczopolskim - o Twoim zdrowiu będę pamiętał. Toasty będę wznosił szczególnie za chore kolano!) a więc nie bardzo mam o czym pisać.
Autor: Paweł
Szanowny Drogi Kolego, a może Przyjacielu!
Przesyłam brakujące dokumenty. Jeszcze raz dziękuję za wspaniałe i terminowe wykonanie plakatu i zaproszeń które poszły w świat. Tegoroczna VII Wigilia, była niemal mistrzostwem świata jak twierdzą bardzo szczęśliwi, ja jako zaledwie szczęśliwy, uważam, że owszem, ale jeszcze jej trochę brakuje. Ja się nie .... z detalami, tylko wale o wszystko, które nie jest niestety osiągalne.
Trzeba mi jeszcze do tego historycznego korowodu wzruszenia i najnowszej prawdziwej czystej kawaleryjskiej legendy, dragonów austriackich, kawalerzystów z Holandii, Szwecji i (...), z elitarnej szkoły kawalerii z Francji i przede wszystkim 142 chłopów z i Kampanii Kadrowej, która 6 sierpnia 1914 r o godz 3 nad ranem wyruszyła z krakowskich Oleandrów, pod dowództwem komendanta Tadeusza Kasprzyckiego, żeby za kilka lat urosnąć w taką siłę, która potrafi zatrzymać tę czerwoną dżume która zamarzyła zalać całą Europę.
Autor: Poeta z Wilna
Witaj Tadeuszu !
Dziś zaczynam banalnie, ale wszelakie natchnienie, postanowiło się w brzydki sposób wypiąć i muszę radzić sobie sama. Mam nadzieje że ten stan zawieszenia nie potrwa zbyt długo i przeprosimy się z panią Weną. W końcu nadchodzi wielkimi krokami czas oczekiwania na święta, a wtedy lubi mi się coś poruszyć w duszy i zaczyna się delikatne wierszowanie...
Autor: Aśka
Dogi Tadeuszu! Kochany Poeto!
Twoje Urodziny, są także "podnietą",
aby Ci złożyć Serdeczne Życzenia: zdrowia,
Autor: Wacław Zawada
Przyjęcie Urodzinowo-Imieninowe
Wincentego Kurczuka
lat 53
przeniesionego do rezerwy bez odbycia służby wojskowej.
Restauracja Marina - 22 stycznia 2000 roku godzina 19:00 - nad Zalewem Zemborzycach - w Polsce niedaleko Lublina - dojazd taksówkiem z domu jubilata-solenizanta
Szanowna Pani (Szanowny Panie)
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS informuje, że w związku z realizacją swoich obowiązków ustawowych, zadań statutowych i zobowiązań umownych dotyczących ochrony posiadanych przez Panią (Pana) praw autorskich, zbiera i przetwarza Pani (Pana) dane osobowe, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883).
Autor: Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Witold Kołodziejski
Szanowny Panie!
Uprzejmie informujemy, że otrzymaliśmy wniosek stypendialny, który zarejestrowany został pod Nr 4417/38 (Literatura) i upoważnia do ubiegania się o roczne stypendium Ministra Kultury i Sztuki w 2000 roku.
Autor: Ministerstwo Kultury i Sztuki Biuro Dyrektora Generalnego Wydział Stypendiów i Nagród
Proszę o przyjęcie wyrazów mego szczerego podziękowania za zaproszenie na VI Wigilię Poetów i Ułanów, za poetycko piękne słowa o przyjaźni węgiersko-polskiej. głęboko zgadzam się z zamysłem wigilii i sam również bardzo chciałbym, by XXI wiek stał się "złotym wiekiem polsko-węgierskiej przyjaźni".
Autor: Prezydent Republiki Węgierskiej
Pan Prezydent Republiki Węgierskiej
Arpad Goncz
Budapest
Szanowny Panie Prezydencie,
Chciałbym zaprosić Pana na VI Wigilię Poetów i Ułanów, która odbędzie się w Lublinie, w dniu 18 grudnia (sobota) 1999r. o godz. 15.00 na Placu Litewskim - część oficjalna, a następnie wieczerza wigilijna, w jednym z najokazalszych gmachów miasta - Trybunale Koronnym.
Autor: Prezydent Międzynarodowego Kongresu Poetów ARCADIA Tadeusz Kwiatkowski Cugow
Drogi Istvanie!
Jestem bardzo szczęśliwy, z wielu względów,a le najbardziej z V Wigilii Poetów I Ułanów, która odbyła się w Lublinie 20-tego grudnia z udziałem ambasadora Ivana Baba i attache obrony Płk. Laszlo Nagya. To było wielkie święto Polaków i Węgrów. Dwunasty huzarów z Papa, Sumeg i Vacu, przydało ogromnego kolorytu Wigilii.
Po prostu nie mogliśmy się rozstać. Ta grupa huzarów, pod wodzą Csapariego, to przepiękny pejzaż malowanych dziejów Twojej Ojczyzny.
Autor: Tadeusz Kwiatkowski Cugow
Urząd Do Spraw Kombatantów
i Osób Represjonowanych
Departament
Stowarzyszeń i Spraw Socjalnych
Międzynarodowy Kongres
Poetów "Arcadia"
Szanowni Państwo!
Uprzejmie informujemy, że do dnia 1 lutego 1999 roku nie otrzymaliśmy rozliczenia z przyznanej Państwu dotacji celowej udzielonej według umowy nr 235 z dnia 6 listopada 1998 r.
Autor: Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
W imieniu organizatorów akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę" 1998 pragniemy poinformować, iż zakończyliśmy już zbiórkę darów. Składamy serdeczne podziękowania za wszelką okazaną pomoc.
Autor: Radio Lublin S.A.
Ministerstwo Kultury i Sztuki
Departament Promocji Twórczości
Wydział Stypendiów i Nagród
Szanowni Państwo!
Z przykrością zawiadamiamy, że Komisja ds. przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury, po rozpatrzeniu wszystkich wniosków, nie zarekomendowała Państwa programu stypendialnego Ministrowi Kultury i Sztuki.
Autor: Naczelnik Wydziału Elżbieta Kroszyńska
Drogi Tadeuszu,
ciekaw jestem, co też u Ciebie słychać. Bo u mnie trochę poprawiło się z tym, co w ostatnim czasie spędzało mi sen z powiek - ze zdrowiem. Dochodzę do siebie i jestem dobrej myśli, chociaż od czasu do czasu pojawią się jakieś małe powikłania.
Wydaje mi się, że jestem w bardzo dobrym okresie twórczym. Bardzo dużo pracuj. Nie mogę spędzić jednego dnia bez przeczytania jakiejś ilości stron książek, czasopism, gazet, bez napisania kilkunastu choćby zdań czy wersów. Wiem, że pojawią się często rzeczy niedobre, ale człowiek jeśli chce osiągnąć w życiu "coś", musi pracować. Kilka lat temu podjąłem taką decyzję i nie żałuję. Literatura wciągnęła mnie bez reszty i nie chce wypuścić ze swoich szponów. Zresztą ja się wcale nie wyrywam. W jej pazurach jest mi po prostu dobrze. Mam przed sobą cel, swoją drogę, która kieruje mnie, mam nadzieję, że do przodu, i że mogę rozwijać siebie i swoje pisanie. Jestem wychowany na literaturze klasycznej. Obojętne są mi "nowinki" spod znaku "brulionu" czy art zinów". Ale wiem jedno - jeżeli młode pokolenie nie pozna swoich korzeni i tradycji, to przyszłość nasza jest niepewna. Dlatego tak bardzo zależy mi na wydawaniu tej gazety, która jest niczym innym, jak pewnym antidotum na zamerykanizowaną pop - kulturę zachodu. Pewnie, ja też lubię awangardę, ale najpierw poznawałem i poznaję nadal wartości nieprzemijalne. T trudne i pracochłonne i dlatego musimy pokazać młodemu pokoleniu, że najpierw są korzenie, a dopiero później... reszta.
Autor: Andrzej Dębkowski
Wielce Szanowny Panie Tadeuszu
Mając w pamięci przemiłe spotkanie z prawdziwą przyjemnością przesyłam egzemplarze okazowe tomików wierszy, które ukazały się dzięki naszej oficynie wydawniczej.
Autor: Właściciel Przedsiębiorstwa Ex-libris Krzysztof Marcinkowski
Szanowny Pan
Tadeusz Kwiatkowski-Cugow
Uprzejmie informuję, że po kilkuletniej przerwie wznawiamy KURPIOWSKIE DNI LITERATURY, które odbędą się w dniach 15-16 maja br. jako wspólna inicjatywa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Stowarzyszenia Przyjaciół Bibliotek i Książki, Koła Literatów przy Towarzystwie Przyjaciół Ostrołęki.
Autor: Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publinczej im. Wiktora Gomulickiego mgr Mieczysław Romaniuk
Umowa Wydawnicza między Wydawnictwem Książkowym Ibis oraz Tadeuszem Kwiatkowskim-Cugowem, zamieszkałym w Lublinie przy ul. Narutowicza 64 m 12
Autor: IBiS Wydawnictwo i Sprzedaż Książek Aleksander Nawrocki
Pan Dobrosław Bagiński
Lubelski Ośrodek TVP
W związku z propozycją złożoną dnia 8 września 1995, w sprawie przekazania praw autorskich, związanych z realizacją II Międzynarodowego Kongresu Poetów, niniejszym oświadczam, że niżej wymienione prawa, będące moją własnością, przekazuje na własność TVL, z dniem 19.10.1995, na kwotę 1000,- zł.
Autor: Tadeusz Kwiatkowski Cugow
Redakcja dwutygodnika "Sycyna" zgłasza do konkursu o "Laur Arcadii" twórczość poetycką p. Lilli Latus, w głębokim przekonaniu, iż jest to twórczość nie tylko oryginalna i odkrywcza, lecz także nacechowana świadomością spraw na ogół niedostępnych doświadczeniu przeciętnego, zdrowego człowieka, a więc wzbogacającą naszą wiedzę oraz wrażliwość na szczególne odmiany ludzkiego losu.
Autor: Redaktor Naczelny Dwutygodnika Kulturalnego Sycyna Wiesław Myśliwski
Polski Związek Głuchych Koło Terenowe miasta Lublin składa Wam najserdeczniejsze podziękowania za organizację spotkań autorskich z twórcami niepełnosprawnymi inspirowanych społecznie dla naszego środowiska.
Autor: Polski Związek Głuchych Stowarzyszenie Wyższej Użyteczności Koło Terenowe
W najpiękniejszym dniu roku WIGILII 1994, składamy Ci zajserdeczniejsze życzenia Wszystkiego Najlepszego, Zdrowia Szczęścia i Wszelkich innych Pomyślności. Panuj nam jak najdłużej jako kierowniczka i wiodąca Siła naszej Szczęśliwej Rodziny CUGOWÓW.
Autor: Karol Kwiatkowski-Cugow, Tadeusz Kwiatkowski-Cugow, Piotr Kwiatkowski-Cugow
Tadeuszu Drogi,
Czas niemiłosiernie dotyka. Patrz, już 1/12 roku za drzwiami... Tyle razy wprawiałem się z listem do Ciebie, aż dopiero dzisiaj. U nas na Zaolziu / czytaj też w Czechach /, skończyło się bezkrólewie, we wtorek zaprzysiężenie pierwszego w dziejach tej ziemi czeskiego prezydenta P. W. Hawla. Lecz nim do tego doszło, w czeskim sejmie odbywały się ponad trzygodzinne najazdy szpetności na I Osobistość Czeskiej Republiki. Republikanie /Sladkowscy/ nie wybierali w słowach, a "ONO", Bogu ducha winne, wszystko uniosło! Co za koszmar i rola!.
Autor: Jan Pyszko
Szanowny Panie
Tadeuszu oraz cała rodzina!
Dziękuję serdecznie za list. Odpisuje nieco z opóźnieniem, bo miałam bardzo dużo pracy w przede dniu Nowego Roku.
Niedawno wróciłam z Białegostoku, gdzie uczestniczyłam w konkursie recytatorskim "Kresy -92". Wzięli w nim udział rodacy z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Nasza delegacja z Litwy spisała się, sądzę, wspaniale, bo spośród 9 uczestników, aż 6-ciu zostało laureatami.
Autor: Krystyna Narkiewicz
Drogi Tadku
Dziękuje za tom wierszy "I Dąbrowskiego nie milknie Mazurek" Przeczytałem go z wielkim wzruszeniem. Rzeczywiście "zegar historii wybił już godzinę" Piękne narodowe strofy, spiżowe jak Wawelskie dzwony.
Gratuluję!!
Autor: Nikos Chadzinikolau
Szanowny Kolego,
będzie nam miło, gdyby zechciał Pan przyjąć zaproszenie dla udziału w Warszawskiej Jesieni poezji, która odbędzie się w dniach 27-30 września 1989 r.
Autor: Związek Literatów Polskich Oddział w Warszawie
Zarząd Główny Związku Literatów Polskich zaświadcza, że członek naszego Związku, Tadeusz Kwiatkowski wyjeżdża wraz z synem Karolem do Czechosłowacji do Domu Pracy Twórczej Związku Pisarzy CSRS w Karlovych Varach na podstawie porozumienia podpisanego w 1988 r. pomiędzy naszymi Związkami.
Autor: Związek Literatów polskich Zarząd Główny
Departament Współpracy Kulturalnej z Zagranicą uprzejmie zawiadamia, że strona węgierska zaakceptowała przyjęcie Pana na 10-miesięczny pobyt stypendialny.
Autor: Ministerstwo Kultury i Sztuki Departament Współpracy Kulturalnej z Zagranicą
Najdroższy sercu przyjacielu
wraz z rodziną
Nie łatwe jest życie uchodźcy nie łatwe jest życie (...) tak się właśnie zaczyna list do najlepszego przyjaciela.
Zawsze jak miałem do Ciebie zadzwonić w Lublinie musiałem sobie wygodnie usiąść, mieć spokój i co najmniej pół godziny czasu, bo nie ma nic ważniejszego nad rozmową z przyjacielem (co tam obiad, wizyta znajomych czy przemówienie Jaruzelskiego w TV). Tak samo miała się sprawa z listem. Czekaliśmy na hotel, czyli już stały adres do momentu opuszczenia Włoch.
Autor: Mirco
Tak jak obiecywałam, piszę życzenia, które wysłałam chyba doszły. Mam nadzieję.
Jak się czujecie, ja tak sobie, ale nie jest źle, da się żyć.
Autor: Karolina Kwiatkowska
W załączniku przesyłamy 3 egzemplarze umowy wydawniczej do książki "Pięć poematów" oraz formularze:
1)"Oświadczenie autora"
2) Oświadczenie o nocie copyrightowej
prosząc o ich zwrot po podpisaniu.
Autor: Wydawnictwo Łódzkie
Kolega Tadeusz Kwiatkowski-Cugow
Lublin, Narutowicza 64 m. 12
Uprzejmie zawiadamiamy, iż na wniosek Komisji Kwalifikacyjnej - Zarząd Główny Związku Literatów Polskich na posiedzeniu w dniu 9 marca br., postanowił przyjąć Szanownego Kolegę w poczet członków naszego Związku.
Autor: Związek Literatów Polskich Zarząd Główny
Drogi Tadeuszu,
"Kolędy polskie" i "Pożegnanie ojczyzny" przeczytałem. Do "Pożegnania" mam sporo zastrzeżeń. Do "Kolęd" tylko drobne uwagi.
Autor: Tadeusz
Kolega
Tadeusz Kwiatkowski
Lublin
Z przyjemnością zawiadamiamy, że Jury Dorocznej Nagrody Literackiej im. Józefa Czechowicza przyznało Koledze Nagrodę w wysokości 15.000 zł za tom wierszy pt. "U drzwi moim płomień dalekiego ogniska".
Autor: Związek Literatów Polskich Oddział w Lublinie
Szanowny Panie Tadeuszu!
Dziękuję za tomik, bardzo piękny i czysty. rzadko Lublin taki wydaje. Zresztą czytam go ciągle, powracając do niektórych wierszy.
Autor: Anna K.
Ob. Tadeusz Kwiatkowski
Student Studium Eksternistycznego
Studium Eksternistyczne UMCS w Lublinie kierunek Filologia polska wzywa Obywatela do stawienia się w Dziekanacie Wydziału jak najszybszym czasie w celu dostarczenia kart egzaminacyjnych i indeksu.
Sekretariat
Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
STUDIUM EKSTERNISTYCZNE
Lublin - Plac Litewski 5
Autor: Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej Studium Eksternistyczne
Tadeusz Kwiatkowski /pseudonim literacki - Cugow debiutował w 1966 roku za łamach "Kameny". Od chwili debiutu systematycznie drukuje w prasie literackiej i wydawnictwach zwartych m.in:
"Dojrzewające słowa", Białystok 1966
"Almanach młodych", Warszawa 1967
"Almanach literacki", Klubu Młodych Pisarzy Warszawa 1970
Autor: Prezes lubelskiego Oddziału Związku literatów polskich Zygmunt Mikulski
A więc nie wrocimy już
w te najpiekniejsze ogrody
gdzie w ciemni drzew
ojciec zmęczonych przechadzał się
w niejedno południe
a owoc jeszcze cierpki
kusił nas jak biblijny wąż
Autor: Kazimierz Wójtowicz
Tadeuszowi Kwiatkowskiemu-Cugowowi
gdziekolwiek Jesteś
obojętne
czy jest to hotel poczekalnia
czyś gościem co się wdarł naturalnie
czy domu swego gospodarzem
Autor: Andrzej Krzysztof T.
serdecznie dziękuję za pozdrowienia, które przekazał mi Andrzej Dębkowski. To miło, że nie zapomniałeś o mnie. Prosiłeś przez Andrzeja abym przysłał Ci więcej swoich wierszy i żebym zrobiła to możliwie szybko. Tak przynajmniej powiedział Dębkowski.
Autor: Anna K.
Kochani!
Tak jak panaadamową mickiewiczowską, magiczną liczbą była czterdzieści i cztery niechaj Wam przyświeca Pomyślności Gwiazda pięćdziesiąt i pięć. Ona będzie Was prowadzić do błękitu doskonałości. Daliście ludziom i miastu i światu niezapomniane chwile wzruszeń. pokazaliście swoją ojczyznę, promienną roztańczoną. Radosną posłowiańsku, przyjazną i ciepłą po polsku. Byliście wszędzie, z jakże trudną artystyczną dyscypliną jaką jest taniec i śpiew. To tu człowiek wyzwala się do końca, jak pisał grecki filozof Lukian z Samosate, niesie ona pogodę ducha i radość życia.
Autor: Tadeusz Kwiatkowski Cugow
Jest najwspanialszą formacją pośród innych rodzajów broni, niezwykle waleczna i dostojna. Wywodzi się z rycerstwa, gdzie honor i męstwo stanowiły podstawowe hasła. Słynęła z waleczności, odwagi a nawet desperacji, gdy trzeba było plutonem rzucić się na zastępy nieprzyjacielskiej konnicy. Nigdy nie splamiła się okrucieństwem wobec zalet, polskiej duszy i żołnierskiego charakteru, jako perła polskiej armii zrodziła się KAWALERIA.
Autor: Tadeusz Kwiatkowski Cugow
Od kilku lat uczestniczę we wspaniałych imprezach literackich w Ciężkowicach organizowanych i prowadzonych jednoosobowo, przez Pana Andrzeja Grabowskiego, zwanych Jesienią Poetów Pogórza. Trudno o lepsze dla poetów krajobrazy , trudno o lepszy dobór "dusz poetyckich". wszak Ciężkowice i "wszystko co wokół" urzeka pięknem szczególnym . Mistrz (bo tak o nim mówią) Grabowski dobiera najlepszych, musi to być osobowość, klaa i dorobek, nikt kto nie spełnia surowych kryteriów na jesieni się nie pojawi. Żadnych kolesiów, żadnych układów, Grabowski wie " co w literaturze piszczy", wolny od układów nigdy nie kicał przed "pigmejami władzy i kultury", sam sobie prawodawcą i autorytetem. Uwielbiany przez kolegów wesoły i szlachetny. A co najważniejsze Wielki Przyjaciel Dzieci. A moje kryterium wartości człowieka jets proste: "tyle jesteś wart na ile oceni cię dziecko i jaki jest twój stosunek do niego".
Autor: Tadeusz Kwiatkowski Cugow
Witam Kolegę i Poetę Tadeusz
Myślę o Tobie bardzo często z dużym szacunkiem.
Mój pobyt w Lublinie wspominam jak jeden wielki sen, a Polska stała się dla mnie drugą Ojczyzną.
Autor: Maria Mistrioti
Tadeusz Kwaitkowski-Cugow urodził się 22 stycznia 1940 roku w Wilnie. Nie poznał swojego ojca, oficera Wojska polskiego, który najprawdopodobniej zginął w Katyniu. Od 1945 roku mieszkał we Włocławku. Tam ukończył szkołę zawodową i pracował m.in. jako tokarz, sanitariusz, robotnik w cegielni, woźny w gmachu miejskiej Rady Narodowej, nocny stróż.
Autor: Urszula Gierszon
Polski pen Club Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Wydawnictwo Fronda oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie mają zaszczyt zaprosić na prezentację książki Imre Molnara
Autor: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
Przedmiotem konkursu są utwory o tematyce ułańskiej i legionowej ściśle związanej z historią i tradycją jazdy polskiej, a w szczególności dotyczącej chwały i bohaterstwa polskiego oręża, na teatrze działań wojennych ostatniego półwiecza.
Autor: Tadeusz Kwiatkowski Cugow
Kochany Tato!
Przepraszam, że tyle czasu nie pisałam i dziękuję za szybkie załatwienie mojej sprawy. Skrót aktu urodzenia potrzebny był mi do dowodu osobistego, który jest mi potrzebny, bo od 13 VII - 3 VII jadę do Związku Radzieckiego, do Łucka.
Autor: Karolina Kwiatkowska
Wspomnienia związane z poetą, zdjęcia, filmy, opisy, opowiadania, relacje.
Znałeś Tadeusza? Podziel się z innymi swoimi wspomnieniami.
Reportaże, wywiady i wszelkiego rodzaju wzmianki o poecie oraz Fundacji w czasopismach.